zázvor.info
          web věnovaný zázvoru

Zázvor - recepty

Zázvor, ať už sušený nebo čerstvý, se používá jako koření nebo dochucovadlo. Zázvor se hodí například k dochucení kuřete, okořenění mrkvové polévky, patří do indických pokrmů, nebo jím můžete třeba vylepšit pampeliškový med nebo vylepšit rebarborový koláč.

Kuřecí maso na zázvoru

Suroviny: Kuřecí maso, zázvor, cibule, pepř, sojová omáčka, olej
Zázvor je vynikající koření k masu, výborně se hodí například ke kuřeti. K naložení masa stačí chvilková příprava. Čerstvý nakrájený či nastrouhaný zázvor, nakrájená cibule a trochu sojové omáčky se v připravené míse zalije olivovým olejem. Podle chuti je možno přidat česnek. Do připravené směsi se ponoří nakrájené kuřecí maso a nechá se alespoň 12 hodin odležet v ledničce. Když je maso pěkně navoněné, osmaží se v okořeněném oleji na pánvi. K takto upravenému masu se hodí třeba rýže.

Mrkvová polévka se zázvorem

Suroviny: Mrkve, brambory, zázvor, zakysaná smetana, máslo, pažitka, pepř
Afrodiziakální účinky jsou zázvoru připisovány odedávna. Spojí-li se však tato vynikající plodina s obyčejnou mrkví, efekt se ještě zněkolikanásobní.Tajemství jedinečné chuti zázvoro-mrkvové polévky spočívá v její přípravě. Nastrouhaná mrkev se smaží (!) na másle dokud nezměkne. Poté se zalije vodou, osolí se, přidají se syrové brambory a vaří se, dokud nejsou brambory hotové. Těsně před odstavením ze sporáku se polévka doplní o nejdůležitější surovinu – jemně nastrouhaný čerstvý zázvor. Přisype se trochu pepře na dochucení a polévka je již téměř hotová. Stačí jen přidat zakysanou smetanu – množství dle chuti strávníků a na ozdobu čerstvou pažitku.


Cizrna po indicku

Suroviny: Cizrna, cibule, česnek, zázvor, kari, římský kmín, garam masala, pečivo
Cizrnu po indicku si můžete uvařit asi takhle: Nakrájejte cibuli, případně i česnek a chvíli smažte na oleji. Během smažení přidejte podle chuti většinu následujícího koření: garam masala (speciální indická směs koření), římský kmín, sušený a drcený nebo čerstvý nastrouhaný zázvor, kurkuma, koriandr, kari a případně chilli. Až bude cibule osmažená, přidejte buď uvařenou cizrnu nebo nakládanou cizrnu z plechovky a přilijte trochu vody. Pokud si cizrnu sami vaříte, je potřeba ji nechat alespoň několik hodin máčet ve vodě a pak vařit alespoň půl hodiny. K cizrně můžete také přidat vařený nebo nakládaný hrášek, vařený květák, brambory nebo klidně i maso. Vodu nebo spíše omáčku můžete mírně zahustit hladkou moukou. Doporučuji podávat s chlebem a pokud jste jídlo připravili pálivější, zapíjet vodou.

Rebarborový koláč

Připadá vám obyčejný rebarborový koláč jako fádní záležitost? Zázvor dokáže chuť rebarbory doplnit. Pouhým přidáním zázvoru se z obyčejného moučníku stane luxusní záležitost.
Suroviny - rebarborová náplň: rebarbora (5-6 stonků), zázvor (cca 1 palec oddenku), cukr (1/2 hrnku)
Suroviny - těsto: 2 hrnky mouky, 1 hrnek cukru, 1 kypřící prášek do pečiva, 1/2 kostky másla, zakysaná smetana, 2 vejce, skořice mletá
Suroviny - drobenka: 1/8 kostky másla, 1/2 šálku hrubé mouky, 1/4 šálku cukru
Oloupeme a nakrájíme rebarboru na 0,5 cm tlustá kolečka, dáme ji na cedník nad hrnec, zamícháme nastrouhaný zázvor a posypeme cukrem. Necháme odkapat do hrnce.Smícháme vejce se zakysanou smetanou a prošleháme. V míse smísíme mouku, cukr, prášek do pečiva, máslo, přiměřené množství skořice a prohněteme v homogenní hmotu. Přilijeme smetanu s vejci a dále mícháme. Těsto by mělo být hodně husté, abychom jej mohli naředit částí (nebo vší) tekutinou odkapanou z rebarbory se zázvorem. Připravíme si drobenku z rozpuštěného másla, mouky a cukru.Těsto nalijeme do vymazané formy, navrch naskládáme odvodněnou rebarboru a posypeme drobenkou. Pečeme dokud se těsto nepřestane lepit ke špejli při teplotě ca 180 °C.

Pampeliškový med

Suroviny: Květy pampelišek (tolik, aby zaplnily hrnec s průměrem 20 cm do výšky 5 cm), zázvor, cukr (cca 1kg), citrón
Na jaře, když rozkvetou pampelišky, je třeba rychle zareagovat a žlutou úrodu zúročit. Na první pokus stačí nasbírat tolik květů, aby pokryly dno středního hrnce zhruba do výšky pěti centimetrů. I ten, kdo chce medu více, by si měl technologii nejprve vyzkoušet na menším množství.Omyté květy pampelišek se dají do hrnce, zalijí vodou tak, aby byly právě ponořeny, přikape se šťáva z jednoho citrónu a povaří asi 3 minuty. Poté se pampelišky nechají ve vývaru odstát zhruba 24 hodin.Po uplynutí dané doby se výluh oddělí od pampelišek – může se použít filtrace přes plátýnko nebo přes cedník. Uvede se do varu a pomalu se přisypává cukr. Na uvedené množství pampelišek půl až kilo cukru. Roztok se začne pomalu táhnout a vybublávat. Po uvedení k varu se přidají plátky oloupaného zázvoru.Když je již patrné, že roztok mírně zhoustnul, odstaví se z plamene a za tepla se lije do předem připravených a vymytých sklenic. Zázvor je možné v medu ponechat pro zvýraznění jeho chuti v medu popř. separovat a podávat samostatně jako kandovaný zázvor speciální pampeliškové chuti. Pampeliškový med se používá nejen na chleba, ale také jako sladidlo do čaje, a to zejména při nachlazení a kašli. Zázvor léčivé účinky ještě znásobuje. Med je možné připravit i ze sedmikrásek, k chuti zázvoru jsou však pampelišky vhodnější.

Závěrečný tip

Také si můžete udělat exotický dezert se zázvorem - zapečené banány na zázvoru.


reklama:Batikovat.cz |Indické recepty